Péče o pískomily

UBIKACE:

 

Pískomily můžeme chovat v kleci nebo teráriu o rozměrech 50x30cm. Tento rozměr je vhodný  pro 2 pískomily. Klec je lepší v tom, že se do ní dají lépe nainstalovat patra, klacky a jiné hračky. Já ji mám raději než akvárium. Je levnější, lehká, vzdušná a dá se lépe sehnat ve větších velikostech. Byly ovšem známy případy, kdy si pískomil při šplhání poranil nohu. Do terária můžeme dát velkou vrstvu podestýlky, ve které si pískomilové dělají pelíšky a tunely. Je také nutné zajistit dobré větrání, které ale nebývá velkým problémem. Pískomilové totiž nemají tak citlivé dýchací cesty, které by uvolněný čpavek v akváriu dráždil. Velmi často se proto doporučují klece od značky Habitat. Pískomil může využít všechny výhody jak terárií,  tak klecí. Pokud se rozhodnete pro klece s patry, volte patra plná, nemřížovaná. U pískomilů se toto sice moc neřeší, ale stejně jako všem ostatním zvířatům způsobuje chození po mřížích otlaky na tlapičkách. Určitě tedy nic nezkazíte, když patra potáhnete třeba linem. Nekupujte dřevěná patra, protože když je pískomilové počůrají, smrdí a můžete je rovnou vyhodit. Nejlepší tedy bude, když patra nahradíte třeba tácy, keré stačí jen otřít. Další možností jsou boxy s plastovými tunely. Jsou oblíbené, protože vypadají hezky a pískomilům se ze začátku velice líbí prolézat tunely. Později ale začnou spíše překážet. Nedoporučují se ani pro ostatní zvířata. Zvířatům se v nich špatně dýchá a tunely se špatně udržují v čistotě. Je to tedy skvělý způsob pro pískomilí zábavu, ale ne jako trvalá ubikace. 

 

    

 

 

PŘEPRAVKA:

 

Pokud přenášíte pískomily jen zřídka, obvykle stačí v dané chvíli papírová krabička. Přepravka se ale vždy může hodit a je super mít ji po ruce. Nikdy nevíte, kdy bude potřeba dojet akutně na veterinu nebo jen pískomily někam zavřít, např. když čistíte ubikaci. Já jim vždy nechávám přepravku i ve výběhu když běhají aby se měli jít kam schovat, když je běhání přestane bavit. Důležité je, zvolit přepavku, kterou nemají pískomilové možnost začít ničit. Mezi nejvnější patří obyčejné Twister nebo Pico boxy, ale ty jsou většinou nakousané po pár minutách. Já doporučuji sáhnout po trochu dražších ale bytelnějších Mini Capri přepravkách. Vejde se do nich i větší množství pískomilů a jen tak ji nezničí.

 
 

 

KRMENÍ:

 

Doporučuji pročíst podrobný návod ZDE.

 

MISKY:

 

Misky by měli být v kleci dvě. Jedna na suché krmení a druhá na ovoce a zeleninu. Misky stačí vymývat 1x týdně. Nekupujte plastové misky, protože je pískomilové okusují a plast jim může ublížit. Volte misky z keramiky, plechu nebo pevného skla. Cena je sice vyšší, ale vydrží dlouho.

 

 

NAPÁJEČKA:

 

Napáječka by rozhodně neměla v kleci chybět. Někdo nahrazuje napáječku miskou, ale to rozhodně není nejlepší nápad, protože se do ni dostává podestýlka. K dispozici je spousta druhů napáječek. Nejlepší jsou podle mě napáječky Biba, ty s pevným hrdlem. Vydrží dlouho, jsou pevné a hlavně nekapou. Napáječku dejte do klece zvenku,  aby k ní pískomilové nemohli. Někdy jsou ale tak šikovní, že ji prokoušou i zkrze mříže. Pak je nejlepší na ni dát třeba plechovku. Do akvária jsou k dispozici skleněné napáječky s přísavkou.Někdy ale na skle nedrží a pískomilové mohou gumovou přísavku kousat. I do akvárií jde většinou přidělat obyčejnou napáječku.

HRAČKY:

 

Pískomilům můžeme do klece přidat i spoustu hraček. Opět nekupujte plastové, ale spíše dřevěné. Je k dispozici spousta různých houpaček, tunelů a prolézaček. Mezi nejčastější hračky patří kolečko/kolotoč. Pokud se rozhodnete ho koupit, kupujte vyplněný. Nekupujte ten klasický, který má mřížky, protože si v něm mohou zvířata zlomit nohu nebo se i uškrtit. Nejlepší jsou ale tzv. běhací talíře. Jsou na stejném principu jako kolotoče, ale jsou bezpečnější.

 

  

 

PÍSEK:

 

Jak už vyplývá z jejich jména názvu, pískomilové mají rádi písek. Vyrábí se speciální písek pro pískomily od značky Beaphar. Ale já používám klasický pro činčily, který je úplně stejný. Můžete na něj použít vysokou keramickou misku, nebo lze zakoupit speciální vaničky na písek. Pískomilům ho dejte do klece na pár hodin 1x týdně. Pokud pískomilové nepoužívají písek jako záchod, lze jim ho v kleci nechat neustále.

 

 

DOMEČEK/HNÍZDO:

 

Pískomilům můžeme pořídit i domeček. Opět platí nekupovat plastový. Dají se sehnat velmi pěkné keramické a nebo dřevěné domečky. Dřevěný sice budeme moci po pár měsících vyhodit, protože bude smrdět, ale pískomilové ho mohou okusovat a nic se jim nestane. Většinou však pískálkové v domečku vůbec nespí a raději si postaví hnízdo vedle. Za pokus to však stojí. Alespoň zaplníte místo v ubikaci. Na hnízdo pískomilům můžete dát papírové ubrousky, kousky látky, nebo dřevitou vlna.

 

 

PODESTÝLKA :

 

 

DRŤ/KOČKOLIT - Naprosto nedoporučuji. Je prašný, pískomilům se po něm špatně chodí a když přijde do styku s vodou tak se z něj stane bláto. Jediná výhoda je nízká cena.  

 

 

PILINY - V kleci sice vypadají dobře, ale jsou hodně prašné a většinou plné bordelu. Nezaměňovat s hoblinami.

 

HOBLINY - Dle mě nejlepší. Bezprašné a hlavně si v něm mohou pískomilové stavět tunely. Dříve jsem je používala. Cena je přijatelná, nejsou prašné. Já jim nemám co vytknout. Nejlepší jsou hobliny Profibed pro koně. Někdy se jako hobliny označují i piliny. Nepoužívejte hobliny přímo od truhláře, když nevíte, jestli nebylo dřevo ošetřeno chemikálií.

 

DŘEVENÉ PELETY - Pohlcují pach, sajou a jsou levné. Já jsem kupovala v OBI 15kg pytel za 125,-. Přímo pro zvířata jsou dražší, dají se použít i na topení do kamen. Vyrábí se i ze sena a slámy, které příjemně voní.

 

SENO/SLÁMA - Seno se dá skvěle použít jako materiál na hnízdo. Ale jako podestýlka nevhodné. Příiš nepohlcují vlhkost ani pach.

 

ŠTĚPKY - Bukové štěpky jsou skvělou volbou, ale pouze do klecí s nízkým dnem. Nejdou v nich postavit cestičky. Vyrábějí se i olšové. Velmi výhodně jsou k zakoupení ZDE. Máte tam na výběr mnoho velikostí. Pro pískomily doporučuji jemné nebo středně jemné. Jsou z tvrdého dřeva, které dobře saje.

 

ASAN/BUNIČITÉ VÁLEČKY - Cena je vyšší, takže pro větší chovy se nevyplatí. Je to bio hypoalergenní podestýlka s příjemnou vůní.

 

KUKUŘIČNÁ PODESTÝLKA - Cena je vyšší. Snadno se shání a vypadá hezky. Vysušuje ale tlapky a může přenášet parazity.

UBROUSKY/SKARTOVANÝ  PAPÍR - Jako trvalou podestýlku nedoporučuji. Nepohlcuje pach. Je vhodný jako materiál na hnízdo. Papírové ubrousky se hodí pro pískomily s otevřenými ránami,  do kterých se nesmí dostat infekce (např. po pokousání). Pokud používáte papíry z kaceláří, pozor na kacelářské svorky.

 

 

 

Zdroj fotek: https://www.voliery-az.cz/products/klec-inter-zoo-rody-box-alex-labyrint-59x36x25cm/

https://profizoo.cz/eshop/hlodavci/klece-prepravky-boxy/klece/klec-habitat

https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/krmivo/pro_mysi/krmivo_pro_piskomily/121223

https://www.spokojenypes.cz/misky-pro-hlodavce/keramicka-miska-pro-morce-250ml-13cm-trixie?id=69950

https://risezvirat.cz/biba-napajecka-hlodavec-1-l/

https://www.jezekbelobrichy.cz/kolotoce/behaci-talir-pro-jezka-trixie/

https://www.happypet.cz/apetit-koupaci-pisek-pro-cincily-1kg/

https://animalx.bloger.cz/Krecci/Klec?km=b

https://www.czkp.cz/ja-potkan/moje-bydleni/o-podestylkach-pro-potkany/

https://www.vercakone.estranky.cz/clanky/konske-casopisy/frisekarab-2.dil.html

https://www.klubmorcat.cz/

https://biom.cz/cz/odborne-clanky/pelety-z-biomasy-drevene-rostlinne-kurove-pelety

https://potkanari.cz/podestylky/

https://www.wasco.cz/asan-petit-4-5l/