Koupě pískomilů

 

KDE KOUPIT:

 

a) zverimex

Zverimex je nejhorší volba pro výběr pískomila. Ve zverimexu nedbají na správné krmení ani podestýlku. Nemají rozdělená pohlaví, takže se pískomilové dokola páří a často se páří  také příbuzní jedinci, z čehož pak vzniká epilepsie. Pokud si kupujete samičku, může se stát, že si ji už březí odnesete. Pokud se rozhodnete pro koupi pískomilů ve zverimexu, dejte si pozor,  jestli pískomil vypadá zdravě, nemá vylysaná místa, výtok z nosu/očí, .... Pískomily ze zverimexu hlavně nemnožte! I když se Vám na pohled zdají zdraví, velmi pravděpodobně jsou to přenašeči epilepsie a ta je v chovu velký problém. K pískomilům ze zverimexu nedostanete ani PP, ani VP. Prodavači nejsou schopní říct,  jak je pískomil starý, jaká je jeho přesná barva, jaký má genotyp a mnohdy ani nepoznají pohlaví.

 

b) chovatel (nchs)

Pořízení pískomila od chovatele je výhodné. Pokud jsou známy 3 linie jeho předků, tak k němu můžete dostat VP. Samozřejmě i mezi domácími chovy jsou množitelé, kteří o chovu neví vůbec nic a je jim jedno, jaký mají pískomilové genotyp, jakou stravou krmí... Takže stejně jako si vybíráte firmu, od které si koupíte novou televizi, tak si musíte vybrat chovatele, od kterého si pořídíte zvíře. Většinou dostanete zdravého pískomila, zvyklého na lidský kontakt za rozumnou cenu. Slušný chovatel nebude mít problém s tím, vám ukázat foto rodičů či sourozenců. Budete upozorněni, zda je pískomil vhodný do chovu či jen na mazlíčka. Dozvíte se jeho barvu, na které krmení byl zvyklí, jak ho seznámit s vaším nynějším pískomilem atd...

 

c) chovatel (chs)

Pořízení pískomila z CHS (chovatelské stanice) je nejbezpečnější způsob pořízení pískomila. Dostanete k němu PP  (průkaz původu), kde se dozvíte jeho jméno, zbarvení, genotyp i jeho rodokmen se třemi generacemi. Chovatelské stanice chovají pouze na uchovněných jedincích a svým vrhům vystavují PP. Nevýhodou koupě v CHS bývá většinou vyšší pořizovací cena, která se však shoduje s náklady, které chs do chovu vložila. 

 

KOLIK PÍSKOMILŮ:

 

Pískomily kupujeme vždy minimálně 2! Ve většině zverimexů a žádný slušný chovatel vám samotného pískomila neprodá (pokud nemáte už jednoho doma). Pokud tedy sháníte chlupatého mazlíčka a nic víc s ním neplánujete, tak si pořiďte 2 nebo 3 pískomily. Chování pískomila samostatně je druh týrání, pískomil samotou trpí! Navíc tím majitel porušuje i zákon, který ukládá majiteli zajistit biologické potřeby zvířete. Člověk mu nikdy nenahradí kamaráda  stejného druhu. Všechny sobecké výmluvy jsou většinou nesmyslné. 

 

- Vaše klec není dost velká pro 2 pískomily? Klec která není velká pro 2 pískomily,  není ale vhodná ani pro jednoho. 

- Nechcete mít každý měsíc mladé? Nikdo také netvrdí,  že musíte mít pár. To by bylo velmi nezodpovědné rozhodnutí a samička by brzy pošla vyčerpáním z neustálých porodů.

- Pískomilové se vám perou? Když se perou cizí pískomilové, je to normální a stačí postupovat podle pravidel seznamování (viz ZDE).

- Jeden pískomil se ochočí lépe? Téhle blbosti většinou lidé věří. Ale je to jen proto, že pískomil se stane na majiteli chorobně závislý. Nejde o lásku,  ani o důvěru. Více pískomilů se ochočí úplně stejně. Naopak budou ve své společnosti smělejší a lépe si zvyknou.

- Rodiče či rodina vám nedovolí mít více pískomilů? V tom případě je nejlepší jim ukázat všechny podklady o tom, že pískomil prostě kamaráda potřebuje, příp. je vzít k někomu, kdo jim předvede šťastné pískomily. Pokud ani tak nejsou schopni zajistit biologické potřeby zvířete, je nejlepší pískomila darovat někomu, kdo se o něj postarat zvládne. Ačkoli máte pískomila rádi sebevíc, musíte uznat,  že mu nedokážete dát to, co potřebuje. 

ZDE , je článek,  který se sice zaměřuje na potkany, ale informace jsou naprosto stejně potřebné jak pro majitele potkanů,  tak pískomilů. Musela bych to sem celé zkopírovat, a to opravdu dělat nebudu. Pískomil je společenské zvíře,  které samotou trpí a s potkanem je to totéž.

 

SAMCE NEBO SAMIČKY: 

 

Na pohlaví vůbec nezáleží. Dají se spolu chovat obě pohlaví a obě se stejně dobře snáší. Samičky bývají trochu více čilejší a samci klidnější. Také z mé zkušenosti se  samci mnohem lépe naučí  agility.